Pikmin, Hyrule Warriors, Super Mario 3D All-Stars och… Watch Dogs? Kong-redaktionen lyckas nästan hålla sig till enbart Nintendo-titlar den här helgen. Typiskt öppen värld-Ubisoftlir att förstöra.
Det här spelar vi i helgen (vecka 44)

Spelarkiv
Rörmokarens pappersäventyr kommer till Switch för första gången – nu med fokus på origami.
Mellan flytt, jobb och fjällvandring står det mycket på agendan för Kong-redaktionen den här helgen, och det är därför oundvikligt att spelandet blir lidande. Men lite spel kommer vi nog att kunna klämma in före och efter de andra göromålen. Den här helgen bjuds det på turbaserad strategi, pixliga äventyr och mer Paper Mario: The Origami King.
Från och med idag finns Paper Mario: The Origami King på ett eShop nära dig, och självklart är det åtminstone några medlemmar i Kong-redaktionen som är sugna på att ge det en chans den här helgen. I övrigt väntas gamla trotjänare som Rocket League, Skyrim och Super Smash Bros. Ultimate uppta vår speltid de närmaste dagarna.
Vi är inne i en ny spelsläppstorka, men Nintendo har åtminstone gett oss något nytt att se fram emot: Paper Mario: The Origami King, som släpps om mindre än två månader. I väntan på det får vi nöja oss med spel som Ion Fury, Lonely Mountains: Downhill och – förstås – Animal Crossing: New Horizons.
Mario firar sitt 35-årsjubileum i år, och enligt flera rapporter planerar Nintendo ett storslaget födelsedagsfirande för rörmokaren. VGC och Eurogamer skriver att ”merparten” av spelen i Super Mario-serien kommer att släppas till Nintendo Switch under 2020, och vi kan dessutom vänta oss nya Mario-spel på konsolen under året.